Un bărbat de 37 de ani, din comuna Băbăița, a fost reținut de polițiști după o urmărire pe Drumul Național 6, în dimineața zilei de 19 iulie, în urma căreia s-a constatat că autoturismul condus de acesta era neînmatriculat și avea plăcuțe de înmatriculare false.


În jurul orei 07:00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au efectuat semnal de oprire unui autovehicul care circula dinspre Drăgănești-Vlașca către Vitănești. Șoferul nu a oprit la semnalul regulamentar al agenților, continuându-și deplasarea către comuna Măgura.

Polițiștii au pornit în urmărirea acestuia, iar la intersecția dintre DN6 și DJ506, conducătorul auto a pierdut controlul volanului, a părăsit partea carosabilă și a intrat într-un stâlp de electricitate.
În urma impactului, șoferul a coborât din autoturism și a fost imediat identificat de polițiști. Acesta se afla singur în vehicul.
Verificările efectuate în bazele de date ale Poliției Române au scos la iveală că plăcuțele de înmatriculare montate pe autoturism aparțineau unui alt vehicul, iar mașina în cauză nu figura ca fiind înmatriculată.
În urma administrării probatoriului, bărbatul a fost reținut și transportat la Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul IPJ Giurgiu.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Alexandria.