Un accident rutier grav s-a produs cu puțin timp în urmă pe drumul european E70, la ieșirea din Prunaru. În coliziune au fost implicate două autoturisme, iar patru persoane au fost rănite, dintre care doi copii.
Potrivit primelor informații, copiii răniți au vârstele de 11 și 12 ani. Unul dintre minori, împreună cu un adult, a fost transportat la spitale din București, în stare mai gravă. Celelalte două victime au fost preluate de echipaje ale Serviciului de Ambulanță Teleorman și transportate la Spitalul Județean din Alexandria.
Traficul este blocat pe ambele sensuri în zona accidentului, iar la fața locului intervin echipaje de salvare și poliție. Cauzele producerii accidentului urmează să fie stabilite.
Potrivit ISU Teleorman, ”în această seară, în jurul orei 20:00, pompierii militari din cadrul Punctului de Lucru Drăgănești Vlașca au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Prunaru. La fața locului s-au deplasat o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD și două ambulanțe SAJ. În sprijin, ISU Giurgiu a trimis o autospecială de stingere și două ambulanțe SAJ. În acest eveniment au fost implicate șase persoane.
Două femei și doi copii au necesitat îngrijiri medicale și au fost transportate la spital. Un bărbat a fost evaluat, dar nu a avut nevoie de îngrijiri medicale, iar altul a refuzat transportul la spital. Pompierii au asigurat măsurile P.S.I., iar autoritățile competente au preluat cazul pentru cercetări”